Alta näet Uudenmaan kuntien ne kuntavaaliehdokkaat, jotka ovat Teollisuusliiton jäseniä. Ehdokastiedot löytyvät ainoastaan siinä tapauksessa, että ehdokas on ne ilmoittanut Teollisuusliittoon. Voit jättää ehdokastietosi täällä.

Voit hakea oman kuntasi ehdokkaat selaamalla sivua alaspäin tai valitsemalla sivun ylälaidan valikosta kuntasi. Mobiilissa kuntalistaus löytyy Valikko-sanan takaa.

Huom! Kunnat ovat valikossa aakkosjärjestyksessä, mutta kaikki kunnat eivät näy valikossa suoraan. Jos kuntasi nimi on aakkosjärjestyksen loppupäässä, liu’uta vaaleansinisen valikkopalkin alalaidassa olevaa säädintä tai valitse ensin aakkosissa aiemmin oleva kunta, jolloin näkymään tulee lisää kuntia, ja sitten omasi.

Askola

Aaltonen Tero

Teollisuustyöntekijä
Työsuojeluvaltuutettu, varapääluottamusmies
34

Vasemmistoliitto

Espoo

Eriksson Pertti

Lääketyöntekijä
Ammattiosaston varapuheenjohtaja
304

SDP (sit)

Hänninen Jonne

Painaja

Pääluottamusmies, ammattiosaston puheenjohtaja

326

SDP

Vankka Jyri

Järjestämistoimitsija’

367

SDP

www.vankka.org

Facebook

Hanko

Jansson Timo

Työtön
Ammattiosaston sihteeri

90

Vasemmistoliitto

Mäkelä Katja

Varastotyöntekijä

SAK edustajisto

91

Vasemmistoliitto

Nylund Kirsi

Kanslisti

Työsuojeluvaltuutettu, kunnan valtuusto

48

SDP

Peni Raili

Eläkeläinen
Ao.121 hallituksen jäsen, Hangon valtuusto, Tarkastuslautakunnan jäsen, Puh.joht. eläkeläiset ry

82

Vasemmistoliitto

Helsinki

Heikkinen Sami

Puristinasentaja

Pääluottamusmies, ammattiosaston puheenjohtaja

535

Vasemmistoliitto

Ijäs Petri

Työkalunvalmistaja

152

SDP

Kotisivut

Facebook

Kivinen Jonne

Verkkoviestinnän suunnittelija

170

SDP

Verkkosivu

Facebook

Instagram

Nyholm Henrik

Työväen Urheiluliiton 1. vpj

587

Vasemmistoliitto

Verkkosivut

Facebook

Twitter

Instagram

Saloranta Pia

Tekstiilihuoltaja

Pääluottamusmies, ammattiosaston sihteeri

216

SDP

Viding Oskar

Prosessinhoitaja

Helsingin Kasvatus- ja koulutuslautakunnan (KasKo) varajäsen

491

Perussuomalaiset

https://vaalit.perussuomalaiset.fi/
kuntavaalit/ehdokas/oskar-viding

Facebook

Instagram

Hyvinkää

Ahtonen Heikki

Tekninen kiinteistönhoitaja, eläkkeellä
Teollisuusliiton hallituksen varajäsen

104

Vasemmistoliitto (sit)

Kotala Maire

Teollisuustyöntekijä
Osasto 429 puheenjohtaja

154

SDP

Kärki Petri

CNC-koneistaja
Pääluottamusmies
114

Vasemmistoliitto

Facebook

Luoto Anitta

Eläkeläinen
Ammattiosaston hallituksen jäsen Tarkastuslautakunnan jäsen Varavaltuutettu

171

SDP

Salminen Sini

Pintakäsittelijä

125

Vasemmistoliitto (sit)

Sarajärvi Mikko

Hitsaaja
Varapääluottamusmies

126

Vasemmistoliitto (sit.)

Soininen Riku

Varastonhoitaja
Pääluottamusmies

195

SDP

Vallittu Timo

Liittopuheenjohtaja / Eläkeläinen
200

SDP

Inkoo

Järvenpää

Kettunen Ari

Omamekaanikko

Ammattiosaston puheenjohtaja

209

SDP

Korpela Mika

Kattopeltiseppä, työnjohtaja
Helsingin pelti- ja vaskiseppien ammattiosaston puheenjohtaja

63

Vasemmistoliitto

Mäkinen Emmi

Viestintäyksikön assistentti
Kaupunginvaltuutettu, kaupunginhallituksen varajäsen, opetus- ja kasvatuslautakunnan jäsen, yksilöasiainjaoston jäsen, kiinteistötoimitusten uskottumies, KUVES-johtokunnan jäsen, KeuSoten tarkastuslautakunnan varajäsen, kirkkovaltuutettu, kirkkoneuvoston varajäsen, Ay-Toimihenkilöiden hallituksen jäsen

225

SDP

www.emmimakinen.fi

Facebook

Twitter

Instagram

Mäkinen Jarmo

Asiakastarkastaja
Ammattiosaston pj.
Luottamusmies
Varavaltuutettu Tarkastuslautakunnan jäsen

226

SDP

Facebook

Instagram

Laitinen Vesa

Lähettämötyöntekijä, pakkaaja

Pääluottamusmies, Teollisuusliiton puutuotesektorin johtokunnan varajäsen, Helsingin puuseppäin ammattiyhdistys R.Y.n varapuheenjohtaja, taloudenhoitaja ja opintosihteeri sekä HEsKiva yhteistyöryhmän hallituksen jäsen

66

Vasemmistoliitto

Facebook

Karkkila

Österlund Krister

Koneistaja
Pääluottamusmies

45

Vasemmistoliitto

Kauniainen

Kerava

Lahtinen Mika

Prosessityöntekijä
Luottamusmies
Ammattiosaston hallituksen jäsen
100

Vasemmistoliitto (sit)

Niskanen Kaisa

Järjestämiskoordinaattori
SDP:n puoluevaltuuston jäsen, Keravan Demarit ry:n puheenjohtaja, Ammatillinen Koulutuskuntayhtymä Keudan hallituksen jäsen, teknisen lautakunnan jäsen, Savion Kyläyhdistyksen hallituksen jäsen, Savion Koti ja Koulu ry:n hallituksen jäsen

205

SDP

Verkkosivut

Facebook

Twitter

Instagram

Kirkkonummi

Palkki Seppo

Varastotyöntekijä

As Oy Hopearinne 1 hallituksen puheenjohtaja, Uudenmaan kylät ry hallituksen jäsen

268

Pro Kirkkonummi (sit.)

Facebook

Instagram

Suominen Tero

Työsuojeluvaltuutettu, varapääluottamusmies

245

SDP

Vartiainen Leo

Eläkeläinen

110

Vasemmistoliitto

Lapinjärvi

Lohja

Järvinen Tiina

Tuotantotyöntekijä/varastotyöntekijä
Käräjäoikeuden lautamies

322

Perussuomalaiset

Kalanti Lauri

Koneistaja
Ammattiosaston puheenjohtaja

269

Vasemmistoliitto (sit.)

Lepokallio Miika

Trukkikuski

Uudenmaan jätelautakunta jäsen, Lohjan Lasten, nuorten ja perheiden lautakunta varajäsen

104

SDP

Peippo Jukka

Varastonhoitaja
Kaupungin valtuutettu
Ammattiosaston sihteeri
117

SDP

Seger Jukka

Automekaanikko

Ammattiosaston sihteeri, SAK n paikallisosaston hallituksen jäsen, työpaikan luottamusmies, Lohjan vas. puheenjohtaja

295

Vasemmistoliitto

Tuhkanen Eero

Eläkeläinen

297

Vasemmistoliitto

Loviisa

Myrskylä

Mäntsälä

Nurmijärvi

Latva Jerry

Koneasentaja

Kunnanvaltuutettu, Valtuuston varapuheenjohtaja

11

SDP

Facebook

Männistö Petteri

Järjestötoimitsija

17

SDP

Facebook

Pouttu Keijo

Kelloseppä
Hyvinvointi lautakunnan jäsen

43

Vasemmistoliitto

Pornainen

Porvoo

Buzdalek Damir

Sähköasentaja
2

Vasemmistoliito

Facebook

Jakovesi Tuomas

Varastomies
Pääluottamusmies

62

SDP

Facebook

Korpela Kaisa

Operaattori
PÖT ammattiosaston hallituksessa

39

Keskusta (sit.)

Roponen Jouni

Asentaja, koneenhoitaja
Työsuojeluvaltuutettu

92

SDP

Ryynänen Sami

Pääluottamusmies, Teollisuusliiton hallitus

93

SDP

Facebook

Suhonen Mirja

Sopimusasiantuntija
Kaupunginhallituksen jäsen Porvoon Demarien pj
97

SDP

Kotisivut

Facebook

Twitter

Instagram

Wahrman Kalevi

Ammattiosasto 86, toimikunnan jäsen

218

Valitsijayhdistys Vaihtoehto uusliberalismille

Verkkosivu

Pukkila

Raasepori

Andersson Anna

Kultaseppä

Pääluottamusmies, valtuuston jäsen

70

Vasemmistoliitto

Berg Timo

Lähettämötyöntekijä

89

SDP

Borg Jani

Kemianalan tuotantotyöntekijä
Työsuojeluvaltuutettu

71

Vasemmistoliitto

Grönholm Ronja

Tuotannon työntekijä
Teollisuusliiton ruotsinkielisen jaoston jäsen

94

SDP

Heimberg Ulf

Kouluttaja

96

SDP

Facebook

Holappa Heikki

Kiinteistötoimitusten uskottu mies

73

Vasemmistoliitto

Kangas Reijo

Sähköasentaja

106

SDP

Facebook

Kauppinen Veikko

Eläkeläinen

74

Vasemmistoliitto

Mettovaara Reija

Hioja

Työsuojeluvaltuutettu, ammattiosaston puheenjohtaja

118

SDP

Nyman Richard

Varastovastaava

122

SDP (sit.)

Facebook

Pelkonen Jorma

Asentaja

Pääluottamusmies, kaupunginvaltuutettu

124

SDP

Salonen Jaana

Karstaaja
Pääluottamusmies

129

SDP (sit.)

Wessberg Nina

Ay-toimitsija

135

SDP

Facebook

Sipoo

Siuntio

Tuusula

Enroth Jori

Hitsaaja

Varavaltuutettu

36

SDP

Vantaa

Hosio Asko

Sähköasentaja

122

SDP

Kotisivut

Kotiranta Matti

Ajoneuvomekaanikko

Pääluottamusmies

125

SDP

Kotisivut

Facebook

Instagram

Nokelainen Inka

Sihteeri
Taloyhtiön puheenjohtaja

271

Vasemmistoliitto (sit.)

Rahkala Ville

Koneasentaja

Pääluottamusmies, 1.varatyösuojeluvaltuutettu, kaupunkisuunnittelulautakunnan varajäsen, rakennuslupajaoston varajäsen, Keski-Uudenmaan vesiensuojelun liikelaitoskuntayhtymän varajäsen, ammattiosaston hallituksen jäsen, taloyhtiön puheenjohtaja

78

SDP

Kotisivut

Soini Jarkko

Viestintäalan toimihenkilö
Suomen Amiga-käyttäjät ry hallituksen varajäsen
222

Kansallinen Kokoomus

Kotisivut

Twitter

Suihkonen Tuomas

Järjestötoimitsija, valtiotieteiden opiskelija

Valtion nuorisoneuvoston jäsen, Miehet ry:n hallituksen jäsen, Vantaan vapaa-ajan lautakunnan varajäsen

295

Vasemmistoliitto

Kotisivut

Facebook

Instagram

Twitter

Vihti