Nedan ser du de kommunalvalskandidater i Uleåborgs regionens kommunerna, som är medlemmar i Industrifacket. Kandidatens uppgifter finns tillgängliga endast om kandidaten har meddelat dem till Industrifacket. Du kan lämna in dina kandidatuppgifter här.

Du kan söka efter din egen kommuns kandidater genom att bläddra ner på sidan eller genom att välja din kommun från menyn högst upp på sidan.

Observera! Kommunerna är i alfabetisk ordning i menyn, men alla kommuner syns inte direkt i menyn. Om din kommuns namn är i slutet av alfabetet, skjut kontrollen längst ner i den ljusblå menyraden, eller välj en kommun som ligger före i alfabetet, varefter fler kommuner visas i vyn, och sedan din egen.

Alavieska

Brahestad

Heinonen Risto

Asentaja
Kaupunginvaltuutettu, kaupunginhallituksen jäsen

112

Vasemmistoliitto

Nikula Matti

Ravitsemustyöntekijä
Kaupunginvaltuutettu, Lautakunnan jäsen

121

Vasemmistoliitto

Facebook

Saarenpää Sami

Asentaja

103

SDP

Valtanen Pirkko

Eläkeläinen
Valtuutettu
Valtuuston 2. varapuheenjohtaja Raahen satama Oy.n hallituksen jäsen
Kaupungin yhteistyötoimikunnan puheenjohtaja

108

SDP

Ylikulju Mirva

Käyttöhenkilö

84

Keskusta

Åman Antti

Hydrauliikka-asentaja
Luottamusmies, työsuojeluasiamies, 2.työsuojeluvaravaltuutettu, AO200 hallituksen jäsen

133

Vasemmistoliitto

Haapajärvi

Paananen Teijo

Sähköasentaja

Pääluottamusmies, kaupunginvaltuuston jäsen, kaupungin hallituksen jäsen, sivistyslautakunnan puheenjohtaja

72

SDP

Haapavesi

Hyrynsalmi

Ii

Kajana

Hautajoki Antti

Hitsaaja, pääluottamusmies

193

Vasemmistoliitto (sit.)

Huotari Pasi

Varaosamyyjä
Ammattiosaston puheenjohtaja

198

Vasemmistoliitto

Karjalainen Tuukka

Processledare

151

Sannfinländarna

Facebook

Lämpsä Jouni

Huvudförtroendeman
Kommunfullmäktige, ledamot av utbildningskommittén

233

Vänsterförbundet

Kalajoki

Ylikangas Kari

Eläkeläinen
Ammattiosaston puheenjohtaja

76

SDP

Karlö

Kempele

Alasalmi Asko

Aluetoimitsija
SDP:n Oulunpiirin piirihallituksen jäsen, Kempeleen demareiden johtokunnan jäsen

4

SDP

Verkkosivut

Facebook

Twitter

Instagram

Alahuhtala Keijo

Operatör

Huvudförtroendeman, fackavdelningen 72 vice ordförande, kommunfullmäktige

3

SDP

Kuhmo

Kuusamo

Kokko Tero

Työnjohtaja

Perusturvalautakunta

9

Perussuomalaiset

Kärsämäki

Pernu Harri

Elementinvalmistaja

47

SDP

Limingo

Heikkinen Eero

Cnc-koneistaja
Luottamusmies, osaston taloudenhoitaja

18

Vasemmistoliitto

Mehtälä Jari

Regionombudsman

15

Vasemmistoliitto

Lumijoki

Merijärvi

Muhos

Markkanen Jarmo

Matta arbetare

Huvudförtroendeman

29

SDP

Nivala

Ahlholm Jani

Varastonhoitaja

2

SDP

Oulainen

Kärki Wuokko

Sisustusrakentaja, Kulttuurituottaja (amk)
Ammattiosasto 368 hallituksen jäsen ja nuorisovastaava Teollisuusliiton Oulu Lappi nuorisojaoston hallituksen jäsen

72

SDP (sit)

Facebook

Twitter

Mehtälä Kari

Käyttömies

Pääluottamusmies

55

Vasemmistoliitto

Paltamo

Pudasjärvi

Jurmu Pekka

Agrologi AMK/ maa-ja metsätilallinen
Erityisalojen sektorijohtokunta, TES-neuvottelukunta, molemmissa edustan maaseutuelinkeinoja

5

SDP (sit)

Riekki Vesa

Metsuri
Kaupunginvaltuutettu ja kaupunginhallituksen jäsen

84

Keskusta

Facebook

Tihinen Antti

Sågarbetare

Vänsterförbundets partifullmäktige, stadsfullmäktigeledamot, suppleant i stadsstyrelsen, medlem i miljönämnden, suppleant i kommunernas konsortium Oulunkaari, ordförande för Vänsterförbundets partiavdelning i Pudasjärvi, sekreterare för Industrifackets fackavdelning i Pudasjärvi, ordförande för Teollisuuden vaikuttajat i Uleåborgsdistriktet, vice huvudförtroendeman på Kontiotuote

20

Vänsterförbundet

Facebook

Instagram

Puolanka

Pyhäjoki

Nousiainen Matti

Elementarbetare
Arbetarskyddsfullmäktig, vice huvudförtroendeman

34

Vänsterförbundet

Instagram

Pyhäjärvi

Halonen Jarmo

Kaivosmies
Kaupungin valtuutettu Hyvinvointiltautakunnan jäsen
Ppky Selänteen valtuuston vpj. Pelastuslaitoksen johtokunnan varajäsen
Suomen sopimuspalokuntien liiton vara jäsen
Varapääluottamusmies

37

Suomen Keskusta

Jussinniemi Jouni

Käyttömies
Pääluottamusmies, työsuojeluvaltuutettu

21

Vasemmistoliitto

Facebook

Instagram

Torssonen Asko

Koneasentaja
Valtuuston 2 varapuheenjohtaja Ammattiosaston sihteeri
SAK:n paikallisjärjestön puheenjohtaja

33

SDP

Pyhäntä

Matikainen Jarno

Materiaalilaskija
Pyhännän puutyöväen ammattiosaston puheenjohtaja Teollisuusliiton valtakunnallisen nuorisojaoston jäsen

21

SDP

Reisjärvi

Ristijärvi

Sievi

Honkala Lea

Agrologi
Pääluottamusmies, Sievin metalli ao 235 puheenjohtaja

8

Perussuomalaiset

Siikajoki

Kaijankoski Mika

Ahtaaja
Ammattiosaston hallituksen jäsen

10

Keskusta

Mällinen Pekka

Laitosmies

58

SDP

Mällinen Seppo

Hitsaaja
Pääluottamusmies
Ammattiosaston taloudenhoitaja

59

SDP

Siikalatva

Sotkamo

Suomussalmi

Kyllönen Riitta

Vaihetyöntekijä
Pääluottamusmies, ammattiosaston puheenjohtaja

24

Vasemmistoliitto

Taivalkoski

Keskitalo Joonas

Sahatyöntekijä,
Pääluottamusmies
Työsuojeluvaltuutettu

10

SDP

Facebook

Tyrnävä

Uleåborg

Paloniemi Esa

Metallman, pensionär

433

Kristallipuolue

http://asfalttikukka.blogspot.com/

Facebook

Twitter

Penttilä Marko

Myyjä
Ammattiosaston puheenjohtaja

167

Vasemmistoliitto

Pollari Maijaliisa

Produktionsarbetare
huvudförtroendeman

498

SDP

Facebook

Rantala Ville

Järjestämistoimitsija

502

SDP

Syväys Tarja

Myyntineuvottelija, työtön
Käräjäoikeuden lautamies,  ao 72 hallituksen jäsen

186

Vasemmistoliitto

Utajärvi

Vaala

Ylivieska

Jylkkä Markku

Levyseppä Hitsaaja
Eläkkeellä
Ammattiosaston Tilikirjanpitäjä Ylivieskan Eläkeläiset ry Puheenjohtaja
Ylivieskan Vasemmisto ry Taloudenhoitaja
Ylivieskan kaupungin Liikuntalautakunnan jäsen Vanhusneuvoston jäsen
Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin valtuuston jäsen

116

Vasemmistoliitto

Lassila Katja

Elektroniikkatyöntekijä

98

SDP