Nedan ser du de kandidater som ställer upp i valet i Österbotten. Kandidatens uppgifter finns tillgängliga endast om kandidaten har meddelat dem till Industrifacket. Du kan lämna in dina kandidatuppgifter här.

Du kan söka efter din egen kommuns kandidater genom att bläddra ner på sidan eller genom att välja din kommun från menyn högst upp på sidan.

Obs! Kommunerna är i alfabetisk ordning i menyn, men alla kommuner syns inte direkt i menyn. Om din kommuns namn är i slutet av alfabetet, skjut kontrollen längst ner i den ljusblå menyraden, eller välj en kommun som ligger före i alfabetet, varefter fler kommuner visas i vyn, och sedan din egen.

Alajärvi

Honko Heikki

Huvudförtroendeman

5

Sannfinländarna

Alavus

Bötom

Etseri

Evijärvi

Halsua

Ilmajoki

Jakobstad

Korkeamäki Mauri

Pensionär
Sitter i fackavdelnignens styrelse

85

Vänsterförbundet

Koskela Jaakko

Eläkeläinen
Metalli 10 ammattiosaston sihteeri, sivistyslautakunnan liikuntajaoston vpj., kaupunginvaltuuston jäsen

56

SDP

Löfholm Teija

Metallarbetare
META10 Styrelsemedlem, Staden Jakobstad, medlem i idrottssektion och medlem i Industrifackets svenska sektion

86

Vänsterförbundet

Facebook

Instagram

Twitter

Piippolainen Vuokko

Sågarbetare
Huvudförtroendeman

87

Vänsterförbundet

Kannus

Karleby

Kant Esa

Pensionär
Maskinmontör
Fullmäktigeledamot
vice ordförande för landskapssytrelsen

143

SDP

Partanen Petri

Underhållsarbetare, studerande
Stadsfullmäktigeledamot, Suppleant i stadsstyrelsen, medlem i Industrifackets styrelse,  stadsstyrelsen, ordförande för FFC:s lokalorganisation i Karlebynejden

160

SDP

Kotisivut

Facebook

Twitter

Instagram

Raudaskoski Simo

Processkötare
medlem i Industrifackets fullmäktige

165

SDP

Räisälä Vesa-Matti

Montör
Svetsare
Fackavdelningens ordförande

167

SDP

Suominen Juho-Pekka

Båtbyggare

245

Sannfinländarna

Kaskö

Kauhajoki

Takanen Harri

Elementbyggare
Huvudförtroendeman, vice arbetarskyddsfullmäktig,
medlem i fullmäktige i industrifacket och arbetslöshetskassan

15

SDP

Kauhava

Autio Vesa

Järjestämistoimitsija
Varavaltuutettu, kuntayhtymän tarkastuslautakunnan jäsen

50

SDP

Loukasmäki Leena

Kilpityöntekijä
Pääluottamusmies, varatyösuojeluvaltuutettu

55

SDP

Pukkila Mathias

Pääluottamusmies
Valtuuston varajäsen,
teknisen lautakunnan jäsen,
ammattiosaston puheenjohtaja,
Teollisuusliiton hallituksen jäsen

61

SDP

Kausby

Kulpakko Marko

Koneistaja
Kunta- ja maakuntavaltuutettu

28

Perussuomalaiset

Verkkosivut

Peltola Miika

Huvudförtroendeman

64

SDP

Facebook

Korsholm

Korsnäs

Kristinestad

Kronoby

Kuortane

Kurikka

Koivuluoma Kari

Pensionär

25

SDP

Laihela

Lappajärvi

Lappo

Luoma Tommi

Hitsaaja
Pääluottamusmies, työsuojeluvaltuutettu, ammattiosaston hallituksen jäsen, ammattiosaston taloudenhoitaja

56

SDP (sit.)

Larsmo

Lind Lena Maria

Båtbyggare
Huvunförtroendeman

73

SDP

Lestijärvi

Malax

Söderholm Johnny

Ytbehandlare
Mekaniker
Huvudförtroendeman

64

SDP

Nykarleby

Leppävuori Aki

Råvarutillverkare

5

Sannfinländarna

Närpes

Kaars Mats-Johan

Truckförare
Lagerarbetare
Medlem i tekniska nämnden
Huvudförtroendeman Kristinestadsnejdens Industriarbetare rf:s ordförande Ordförande för Industrifackets svenska sektion

4

SDP

Sjökvist Peter

Kvalitetsgranskare, närståendevårdare
Huvudförtroendeman

9

SDP

Pedersöre

Norrena Mikael

Serviceman
Ersättare i Pedersöres kommunfullmäktige , Ordinarie plats i Idrotts och Kulturnämden Pedersöre kommun

51

SDP

Facebook

Instagram

Uusivirta Eija

Plastarbetare
Vice förtroendeman, suppleant i Industrifackets styrelse

55

SDP

Lantto Esa

Logistikarbetare

23

Kristdemokraterna

Perho

Seinäjoki

Kiviluoma Juha-Matti

Arbetare
suppleant i Industrifackets styrelse

180

Vänsterförbundet

Talvitie Kaarle

Pensionär,
Kassör i fackavdelningen

150

SDP

Facebook

Soini

Storkyro

Storå

Toholampi

Vasa

Keskinen Pasi

Montör
Arbetarskyddsfullmäktig

6

Centern

Facebook

Instagram

Makkonen Esa

Kvalitetsgranskare
EWC-ombud Wärtsilä

167

SDP

Mäenpää Arne

Skivtillverkare, pensionär
Biträdande styrelseledamot i Vasa Metallityöväen ammatttiosasto ry 28

281

Vänsterförbundet

Nygren Veijo

Pensionär
suppleant i Vasa stadsfullmäktige

282

Vänsterförbundet

Pörsti Pekka

Logistikarbetare

fackavdelningsordförande  suppleant i stadsfullmäktige

284

Vänsterförbundet

Ruostetoja Tapio

Testkörare
Huvudförtroendeman

179

SDP

Toppar Andreas

Hyllansvarig
Utbildningsnämndens svenskspråkiga sektion, Nämnden för fostran och undervisning, svenskspråkig sektion, Vaasan Metallityöväen ammattiosasto Ry 28 vice ordförande

288

Vänster (obunden)

Yli-Heikkuri Piia

Organisationsombudsman
suppleant i stadsfullmäktige

197

SDP

Webbsida

Facebook

Twitter

Vetil

Vindala

Lassila Teemu

Arbetarskyddsfullmäktig

52

Haloo Vimpeli

Facebook

Instagram

Vörå

Östermark