Teollisuusliitto kampanjoi jokaiselle sopimusalansa työpaikalle työsuojeluvaltuutettua

Loka–joulukuun aikana Suomessa järjestetään laajamittaisesti työsuojeluvaaleja eri työpaikoilla. Näiden vaalien myötä valitaan Työturvallisuuskeskuksen hallinnoiman työsuojeluhenkilörekisterin mukaan valtaosa maan noin 30 000 työsuojeluvaltuutetusta, varavaltuutetusta ja työsuojeluasiamiehestä. Teollisuusliitto käynnistää 1.11.2025 oman kampanjansa sen puolesta, että mahdollisimman monelle teollisuuden työpaikalle valitaan työsuojeluvaltuutettu. Teollisuusliiton puheenjohtaja Riku Aalto muistuttaa työsuojelun merkityksestä ja työsuojeluvaltuutetun työn tärkeydestä.

– Työsuojeluvaltuutettu on työntekijöiden ääni työpaikan turvallisuudessa. Hän voi omalla työllään pyrkiä varmistamaan, että työolosuhteet ovat turvalliset ja terveelliset, Riku Aalto sanoo.

Työsuojeluvaltuutetun rooli työpaikan työsuojelussa on ratkaisevan tärkeä. Hän edustaa työntekijöitä työsuojeluyhteistoiminnassa ja toimii linkkinä työnantajan ja viranomaisten välillä. Hän seuraa työoloja, puuttuu havaittuihin epäkohtiin ja tekee aloitteita työympäristön parantamiseksi. Tehtävän hoitamiseen hänellä on oikeus saada tarvittava koulutus ja riittävästi työaikaa.

– Nyt on oikea hetki aktivoitua ja keskustella oman työpaikan työturvallisuudesta. Erityisesti teollisessa työssä turvallisuudesta ei pidä tinkiä. Jokainen meistä voi omalla panoksellaan parantaa niin omaa kuin työkaverien työturvallisuutta, Aalto jatkaa.

Teollisuusliiton kampanja näkyy laajasti työpaikoilla, sosiaalisessa mediassa ja jäsenviestinnässä. Kampanjalla pyritään lisäämään tietoisuutta valtuutetun työn merkityksestä ja kannustaa työntekijöitä asettumaan ehdolle. Teollisuusliiton tavoitteena on, että jokaiselle liiton sopimusalan työpaikalle valitaan työsuojeluvaltuutettu ja varahenkilöt. Tällä hetkellä valtuutettu on valittuna vain joka toisella työpaikalla.

– Tehtävää siis riittää. Haluamme, että jokaisella työpaikalla on oma työsuojelun edustaja, joka tuntee työn arjen ja sen riskit, puuttuu epäkohtiin sekä ehdottaa tarvittaessa konkreettisia toimenpiteitä työturvallisuuden parantamiseksi, Aalto painottaa.

Teollisuusliiton sopimusaloilla on tilastokeskuksen toimialaluokituksen mukaan noin 5 000 työpaikkaa, joihin voitaisiin valita työsuojeluvaltuutettu. Tällä hetkellä valittuja valtuutettuja ja varavaltuutettuja on yhteensä noin 3 000 liiton jäsentä. Vaalit järjestetään pääsääntöisesti loka–joulukuun aikana työpaikoilla, joissa säännöllisesti työskentelee vähintään 10 työntekijää. Myös tätä pienemmille työpaikoille voidaan valita työsuojeluvaltuutettu.

Lisätietoja: