Sektorijohtokunnat

Liiton valtuusto valitsee sektorijohtokuntaan vähintään yhden jäsenen
sektorin jokaiselta sopimusalalta. Sektorijohtokunnan toimintaa johtaa
ja siitä vastaa hallituksen valitsema sektorijohtaja.

Sektorijohtokunnan tehtäviä ovat muun muassa

  • vastata sektorinsa alakohtaisista työehtosopimustavoitteista ja -neuvotteluista
  • käsitellä neuvottelutulokset ja tehdä niistä esitykset liiton hallitukselle
  • osallistua työtaistelutoimenpiteiden valmisteluun työehtosopimustoimintaan liittyvissä työtaisteluissa
  • osallistua sektorinsa osalta liiton toimintasuunnitelman valmisteluun

Sektorijohtokuntien tarkemmista tehtävistä päättää liiton hallitus.

Kemian sektorin sektorijohtokunta

Kemian sektorin sektorijohtokunnassa on 27 jäsentä 18 sopimusalalta.

Jäsen

Varajäsen

Sopimusala

PJ Jari Lehti Mika Lehmusvirta Kumiteollisuus
VPJ Marko Torppala Eija Tapiala-Vanhanen Muovituoteteollisuus ja kemian tuoteteollisuus
Tero Aaltonen Juha Salonen Harja- ja sivellinalat
Ari Ahlholm Hannu Taponen Muovituoteteollisuus ja kemian tuoteteollisuus
Anne Gärding Jonne Hänninen Media- ja painoalan työntekijät
Jouni Jokinen Marko Salonen Autonrengasala
Eeva Kasanen Jani Kähkönen Muovituoteteollisuus ja kemian tuoteteollisuus
Eveliina Koivisto Juha Peippo Jakelu
Juha Krankkala Risto Nieminen Media- ja painoalan työntekijät
Kimmo Landell Rauno Kamula Lasitus-, rakennuslasitus- ja lasinjalostusala
Janne Leinonen Matti Valjus Kemian perusteollisuus
Janne Nieminen Risto Karhu Autoalan kauppa ja korjaamotoiminta
Petri Nurmi Jarmo Ahonen Media- ja painoalan työntekijät
Kari Oikola Katja Mäkelä Autoalan kauppa ja korjaamotoiminta
Eino Ojansuu Aija Kemilä-Tuovinen Lasikeraaminen teollisuus
Tuija Pircklén Marjaana Korhonen Viestintäalan toimihenkilöt Grafinet
Tarik Purho Petteri Ringborg Tekstiilihuoltoala
Janne Pykälistö Harri Koivunen Jalometalliala
Dennis Rönnkvist Petri Pasanen Kemian perusteollisuus
Harri Saarenmaa Tarja Lehtinen Tekstiili- ja muotiala
Stefan Sjölund Lena-Maria Lind Veneenrakennusteollisuus
Arto Tolonen Sami Päiväniemi Autoalan kauppa ja korjaamotoiminta
Marko Vaara Krista Virtanen Autoalan kauppa ja korjaamotoiminta
Ismo Viirimaa Jyrki Kärkkäinen Kenkä- ja nahkateollisuus
Tero Välimäki Jussi Häkkinen Öljy-, maakaasu- ja petrokemianteollisuus
Tuomas Weckström Jani Partanen Tekstiili- ja muotiala

Teknologiasektorin sektorijohtokunta

Teknologiasektorin sektorijohtokunnassa on 21 jäsentä 12 sopimusalalta.

Jäsen

Varajäsen

Sopimusala

PJ Arto Liikanen Miia Kelsey Teknologiateollisuus
VPJ Juha Pöllänen Jussi Karimäki Teknologiateollisuus
Jukka Aho Kimmo Sandelin Tekninen huolto ja kunnossapito
Kari Gullsten Mari Nykänen Taimitarha-ala
Markku Haataja Tommi Nevalainen Metsäala
Pekka Jurmu Minja Lääperi Maaseutuelinkeinot
Teppo Kulo Jaakko Miettinen Malmikaivokset
Sami Kääpä Markus Laukkanen Pelti- ja teollisuuseristysala
Matti Latvakoski Jani Närhi Teknologiateollisuus
Mara Lehtonen Jari-Matti Välkkynen Teknologiateollisuus
Jari Leskisenoja Pasi Heikkinen Malmikaivokset
Timo Mällinen Juho Haarala Teknologiateollisuus
Jari Männikkö Kari Junnila Teknologiateollisuus
Paavo Niskanen Reija Mettovaara Teknologiateollisuus
Anne-Mari Nordberg Sirkka-Liisa Ojala Puutarha-ala
Jussi Nyman Viher- ja ympäristörakentamisala
Pekka Pörsti Hannu Aho Teknologiateollisuus
Esa Sorila Juha Meriläinen Metsäkoneala
Marko Taipale Ari Kunttu Teknologiateollisuus
Jukka Vuorela Tarja Saarholm Teknologiateollisuus

Puutuotesektorin sektorijohtokunta

Puutuotesektorin sektorijohtokunnassa on 9 jäsentä 3 sopimusalalta.

Jäsen

Varajäsen

Sopimusala

PJ Kimmo Natunen Erkki Immonen Mekaaninen metsäteollisuus
Osmo Kääriäinen Sari Kemppi Mekaaninen metsäteollisuus
Risto Marttinen Juha Konttinen Metsäteollisuuden korjaamot
Matti Murtola Seppo Tiitto Puusepänteollisuus
Teijo Paananen Kauko Jurvanen Mekaaninen metsäteollisuus
Vuokko Piippolainen Pasi Kainulainen Mekaaninen metsäteollisuus
Sanna-Mari Pyykkö Joni Laakso Puusepänteollisuus
Jukka Kortesmaa Anssi Kontturi Bioteollisuus
Esko Santaholma Vesa Laitinen Puusepänteollisuus