Sektorijohtokunnat

Liiton valtuusto valitsee sektorijohtokuntaan vähintään yhden jäsenen
sektorin jokaiselta sopimusalalta. Sektorijohtokunnan toimintaa johtaa
ja siitä vastaa hallituksen valitsema sektorijohtaja.

Sektorijohtokunnan tehtäviä ovat muun muassa

  • vastata sektorinsa alakohtaisista työehtosopimustavoitteista ja -neuvotteluista
  • käsitellä neuvottelutulokset ja tehdä niistä esitykset liiton hallitukselle
  • osallistua työtaistelutoimenpiteiden valmisteluun työehtosopimustoimintaan liittyvissä työtaisteluissa
  • osallistua sektorinsa osalta liiton toimintasuunnitelman valmisteluun

Sektorijohtokuntien tarkemmista tehtävistä päättää liiton hallitus.

Kemian sektorin sektorijohtokunta

Kemian sektorin sektorijohtokunnassa on 17 jäsentä 11 sopimusalalta.

Jäsen

Varajäsen

Sopimusala

PJ Jari Lehti Mika Lehmusvirta Kumiteollisuus
VPJ Marko Torppala Eija Tapiala-Vanhanen Muovituoteteollisuus ja kemian tuoteteollisuus
Tero Aaltonen Hannu Hämäläinen Harja- ja sivellinalat
Ari Ahlholm Hannu Taponen Muovituoteteollisuus ja kemian tuoteteollisuus
Jouni Jokinen Marko Salonen Autonrengasala
Eeva Kasanen Jani Kähkönen Muovituoteteollisuus ja kemian tuoteteollisuus
Janne Leinonen Matti Valjus Kemian perusteollisuus
Anu Luhtanen Marko Vaara Auto- ja koneala
Janne Nieminen Risto Karhu Auto- ja koneala
Kari Oikola Katja Mäkelä Auto- ja koneala
Eino Ojansuu Aija Kemilä-Tuovinen Lasikeraaminen teollisuus
Janne Pykälistö Harri Koivunen Jalometalliala
Dennis Rönnkvist Kemian perusteollisuus
Stefan Sjölund Lena-Maria Lind Veneenrakennusteollisuus
Arto Tolonen Sami Päiväniemi Auto- ja koneala
Ismo Viirimaa Jyrki Kärkkäinen Kenkä- ja nahkateollisuus
Tero Välimäki Jussi Häkkinen Öljy-, maakaasu- ja petrokemianteollisuus

Teknologiasektorin sektorijohtokunta

Teknologiasektorin sektorijohtokunnassa on 13 jäsentä 3 sopimusalalta.

Jäsen

Varajäsen

Sopimusala

PJ Arto Liikanen Teknologiateollisuus
VPJ Juha Pöllänen Jussi Karimäki Teknologiateollisuus
Sami Kääpä Pelti- ja teollisuuseristysala
Matti Latvakoski Jani Närhi Teknologiateollisuus
Mara Lehtonen Jari-Matti Välkkynen Teknologiateollisuus
Jari Leskisenoja Jukka Vetola Kaivosala
Timo Mällinen Juho Haarala Teknologiateollisuus
Jari Männikkö Kari Junnila Teknologiateollisuus
Paavo Niskanen Reija Mettovaara Teknologiateollisuus
Pekka Pörsti Hannu Aho Teknologiateollisuus
Marko Taipale Ari Kunttu Teknologiateollisuus
Teppo Kulo Kaivosala
Jukka Vuorela Tarja Saarholm Teknologiateollisuus

Puutuotesektorin sektorijohtokunta

Puutuotesektorin sektorijohtokunnassa on 9 jäsentä 4 sopimusalalta.

Jäsen

Varajäsen

Sopimusala

PJ Kimmo Natunen Erkki Immonen Mekaaninen metsäteollisuus
Arto Eskelinen Kaarina Pesonen Puusepänteollisuus
Osmo Kääriäinen Sari Kemppi Mekaaninen metsäteollisuus
Risto Marttinen Juha Konttinen Metsäteollisuuden korjaamot
Teijo Paananen Kauko Jurvanen Mekaaninen metsäteollisuus
Vuokko Piippolainen Pasi Kainulainen Mekaaninen metsäteollisuus
Sanna-Mari Pyykkö Matti Murtola Puusepänteollisuus
Ismo Rokkonen Jukka Kortesmaa Bioteollisuus
Esko Santaholma Vesa Laitinen Puusepänteollisuus

Erityisalojen sektorin sektorijohtokunta

Erityisalojen sektorin sektorijohtokunnassa on 18 jäsentä 15 sopimusalalta.

Jäsen

Varajäsen

Sopimusala

PJ Anne Gärding Heikki Heikkilä Media- ja painoala
VPJ Tanja Levaniemi Petteri Ringborg Tekstiilihuolto
Kari Gullsten Anssi Auvinen Taimitarha
Markku Haataja Kari Pyykkönen Metsäala
Pekka Jurmu Jenni Vokkolainen Maaseutuelinkeinot
Rauno Kamula Kimmo Landell Lasitus-, rakennuslasitus- ja lasinjalostus
Eveliina Koivisto Juha Peippo Jakajat
Juha Krankkala Risto Nieminen Media- ja
painoala
Marko Mikkonen Turvetuotanto
Heidi Paluste Turkistarha
Anne-Mari Nordberg Sirkka-Liisa Ojala Puutarha
Petri Nurmi Jarmo Ahonen Media- ja
painoala
Jussi Nyman Juha Polvinen Viherala
Turo Oksanen Kimmo Sandelin Tekninen huolto ja kunnossapito
Tuija Pircklén Marjaana Korhonen Viestintäalan toimihenkilöt Grafinet
Harri Saarenmaa Tarja Lehtinen Tekstiili- ja
muotiala
Esa Sorila Juha Meriläinen Metsäkone
Tuomas Weckström Jani Partanen Tekstiili- ja
muotiala