Uusia optiovuosiratkaisuja ja yrityskohtaisia työehtosopimuksia mekaaniseen metsäteollisuuteen
Mekaaniseen metsäteollisuuteen on sovittu kahdeksan uutta yrityskohtaisen työehtosopimuksen optiovuosiratkaisua ja kaksi yrityskohtaista työehtosopimusta.
Uudet yrityskohtaiset työehtosopimukset on sovittu seuraaviin yrityksiin:
Optiovuoden palkankorotuksista on sovittu seuraavien yritysten kanssa:
Optiovuosiratkaisut ja työehtosopimusratkaisu Junnikkala Oy:n on sovittu yhdessä Ammattiliitto Pron kanssa ja ne koskevat sekä työntekijöitä, että toimihenkilöitä. Osa neuvottelutuloksista on vielä Ammattiliitto Pron hallinnollisessa prosessissa.
Mekaanisessa metsäteollisuudessa on sovittu optiovuoden palkkaratkaisusta jo 14 yrityksessä. Tänä vuonna sovittava vielä 28 yrityskohtaisen työehtosopimuksen optiovuoden käytöstä. Lisäksi alalla päättyy vuoden aikana 27 yrityskohtaista työehtosopimusta. Myös bioteollisuutta edustavan Neova Oy:n yrityskohtainen työehtosopimus päättyy vuoden lopussa.
Lisätietoja
- puutuotesektorin johtaja Katariina Stoor

