Industrifacket kräver att staten ingriper mot grova missförhållanden vid bygget av batterimaterialfabriken i Kotka
Industrifacket kräver att den statliga ägaren ingriper mot allvarliga missförhållanden och omfattande arbetsrelaterat utnyttjande vid bygget av en batterimaterialfabrik i Kotka.
Industrifacket kräver att den statliga ägaren omedelbart ingriper mot de allvarliga missförhållanden och det omfattande arbetsrelaterade utnyttjande som har förekommit på byggarbetsplatsen för den batterimaterialfabrik som man som bäst bygger i Kotka.
Enligt uppgifter som Industrifacket har fått har situationen på arbetsplatsen snabbt förvärrats, och försök att försvara arbetstagarnas rättigheter försvåras genom att arbetstagare utsätts för påtryckningar och hot. Missförhållanden på arbetsplatsen uppdagades efter att Yle rapporterade om dem måndagen 31 augusti.
– Industrifacket har fått kännedom om flera fall där det finns allvarliga problem med de kinesiska arbetstagarnas arbetsvillkor och hur de har blivit bemötta. När man har försökt ingripa mot problemen har arbetstagarna utsatts för kraftiga hot och påtryckningar från en kinesisk aktör, säger Industrifackets ordförande Riku Aalto.
I Yles nyhet ger representanter för arbetsplatsen intrycket att det skulle handla om enskilda fall. Aalto avvisar bestämt den här bilden.
– De uppgifter vi har fått tyder på att det handlar om omfattande och systematiskt arbetsrelaterat utnyttjande. Situationen på arbetsplatsen i Kotka är kritisk ur arbetstagarnas rättighetsperspektiv.
– Den enda aktör som snabbt kan ingripa mot missförhållandena på arbetsplatsen är den statliga ägaren, som måste reagera omedelbart. Den kinesiska aktören har redan vidtagit motåtgärder, och det finns anledning att anta att dessa kommer att intensifieras efter att frågan blivit offentlig, fortsätter Aalto.
Beställaransvaret för projektet med batterimaterialfabriken i Kotka ligger hos Easpring Finland New Materials Oy. Finska staten äger runt 30 procent av företaget genom Finnish Minerals Group (FMG). Statsrådets kansli står för ägarstyrningen.
– Den statliga ägaren måste kräva en grundlig utredning av anställningsvillkoren på arbetsplatsen, behandlingen av arbetstagarna och den kinesiska aktörens verksamhetsmetoder. Samtidigt måste man se till att arbetstagarna kan berätta fritt om sina erfarenheter utan rädsla för att förlora jobbet eller utsättas för påtryckningar eller hot, säger Aalto.
Industrifacket har utrett situationen på arbetsplatsen tillsammans med Byggnadsförbundet.
