Förbundets fullmäktige

Industrifackets fullmäktige åren 2018–2023. Fullmäktige har sammanlagt 83 ledamöter.

Presidiet för Industrifackets fullmäktige

Ordförande Jarmo Markkanen, Kemisektorn
[email protected], 044 056 7343

Första vice ordförande Jouni Larmi, Trävarusektorn
[email protected], 040 903 0790

Andra vice ordförande Jyrki Levonen, Teknologisektorn
[email protected], 040 543 4321

Tredje vice ordförande Anne Baltzar, Trävarusektorn
[email protected], 040 830 9923

Fullmäktigeledamöter och suppleanter

Teknologisektorn

Ordinarie ledamot

1. suppleant

2. suppleant

3. suppleant

Heikki Ahtimaa Reijo Hildén Pentti Haapaniemi Kari Junnila
Keijo Alahuhtala Antti Leinonen Kimmo Loukusa Tuula Jokelainen
Markus Haataja Jarkko Mäkipää Marja-Leena Huitula Jari Kairajärvi
Daniel Hannus Viktor Kock Kim Virkama Erik Enholm
Jarkko Jokinen Marko Schroderus Antti Walther Sami Grönlund
Susanna Kiukainen Teppo Suonpää Veijo Laukkanen Antti Kauppi
Tuula Hyvärinen Veijo Tirkkonen Ari Häkkinen
Ari Kunttu Marko Taipale Mikko Seppälä Harri Lehtola
Mikael Kölhi Sanna Sipola Jouni Määttä Tuomas Jakovesi
Janne Laulumaa Markku Virtanen Anu Talja Miia Kelsey
Jyrki Levonen Mika Rostedt Kari Poutanen Teemu Mäki
Reija Mettovaara Hannu Huttunen Jarmo Partanen Pasi Häkkinen
Jaakko Miettinen Tiia Skants Teppo Kulo Jukka Taskinen
Kirsi Niemelä Jouni Holopainen Jani Riikonen Jarno Hämäläinen
Heikki Seppälä Timo Kerkkonen Markus Heinämäki
Petri Partanen Vesa-Matti Räisälä Janne Koskimäki Kalevi Mäntykoski
Mari Raikisto Marko Iltanen Sami Paavilainen Petri Elo
Pauli Riekkinen Niina Malm Toni Kailio Ari Laamanen
Ari Rintala Kairi Alanko Michael Jokiranta Niko Manninen
Tapio Ruostetoja Janne Kotanen Tero Sulkakoski Jukka-Pekka Tunkkari
Esa Salminen Jarmo Mäkinen Tero Suominen Minna Forsman
Miia Soininen Sini Vainio Tapio Maksimainen Joni Pitkänen
Tommi Suvela Jari Kaihlamäki Susanna Huuskonen Jukka-Pekka Kuisma
Anne-Mari Toikka Jouni Ojala Merja Viljamaa Juha Uutela
Kristian Toikka Sami Kääpä Mikko Paavolainen Tero Liikola
Sami Tuominen Mervi Hokkanen Tarmo Pekonen Sanna Paatelainen
Tarmo Tyni Kaisa Telekäinen Jari Männikkö Veli Hietaniemi
Janne Vainio Hannu Nurmela Markku Sievers Anne-Maj Iltanen
Vesa-Pekka Vuorenmaa Petri Ahokangas Juhani Mäkiranta Marko Grönlund
Harri Asunen Samuli Hakkarainen Karo Suoknuuti Petri Lehtonen
Marika Ilola Sirpa Rajalampi Vesa Oja Tuukka Virtanen
Jouni Jussinniemi Juha Karppinen Antti Marjamäki Mari Mäkelä
Raimo Kantonen Teemu Tuiskula Sini Salminen Pasi Vahtermo
Jani Kolmonen Kari Purmonen Timo Jansson Johanna Seppälä
Aimo Lahtinen Mika Korpela Veli Häkkinen Jarmo Nissi
Karita Lahtinen Ilpo Haaja Sami Heikkinen Jan Ihander
Tarmo Lukkarinen Anssi Tirkkonen Helena Kurvinen Janne Veikkolainen
Jouni Lämpsä Antti Hautajoki Eero Heikkinen Riitta Kyllönen
Iikka Marttinen Kimmo Kapanen Mikko Laakso Timo Stålhand
Ilkka Nordström Maria Pietari Sanni Taipalus Hannu Aho
Mauri Partanen Jouni Varjonen Saila Kaattari Tapani Juhala
Anssi Piirainen Sami Repka Tero Höglund Petri Ahvo
Ari Saukkokoski Topi Maanavilja Jari-Pekka Virtanen Ari Viljanen
Tommi Sauvolainen Jyri Myllykoski Miika Rantanen Mika Koskelainen
Arto Venäläinen Pasi Jolkkonen Jari Aittokoski
Antti Maijala Pasi Tallila Timo Anttila
Jarmo Hämäläinen Mervi Viinamäki Tapio Keinonen

Kemisektorn

Ordinarie ledamot

1.suppleant

2. suppleant

3. suppleant

Kimmo Aho Einari Grönberg Anne Närhi Pasi Mäntysaari
Hanna Borisov Kai Hagelberg Anniina Pekki Andreas Gunell
Marja Karjalainen Minna Polvela Harri Koivunen Janne Pykälistö
Marko Kemppainen Anne Jakonen Hannu Järvinen Markus Hotta
Mikko Laitinen Janne Ikkala Jari Pitkänen Petri Pasanen
Jarmo Markkanen Sami Heikelä Pia Karvonen Heikki Aho
Jere Lehto Eero Rummukainen Jari Paldán
Ann-Louice Ormiskangas Ari Hartonen Reeta Rönkkä Janne Kuusimäki
Simo Raudaskoski Jussi Salo Mauri Ahtaanluoma Ville Sonninen
Sandra Roos Mika Oksa Tenho Vehmas
Harri Valkonen Marko Vaara Vesa Nurmi Keijo Larila
Timo Viitanen Pasi Kallio Markku Nuolioja Eila Ilmen-Punkari
Anna Andersson Kati Leppäjärvi Kari Keränen Mika Eklund
Juhani Jara Jan Backman Henri Heiskanen Joni Suutari
Niina Laitinen Tomi Perkola Jan Granqvist Tomi Juntunen
Ilkka Suvanto Sari Uusivirta Toni Ponkiniemi Markku Silvonen

Trävarusektorn

Ordinarie ledamot

1. suppleant

2. suppleant

3. suppleant

Harri Takanen Ensio Pikkarainen Kimmo Huvinen
Anne Baltzar Markus Jokinen Jukka Tähkänen Ari Jormanainen
Ritva Kyllönen Jorma Saarimäki Sanna Pyykkö Hannu Lammela
Auvo Mäkelä Marko Kaipainen Kauko Jurvanen Harri Pernu
Markku Tirkkonen Jukka-Pekka Hirvonen Tomi Talvitie Petri Lappi
Kai Hyrynkangas Tapio Hirvi Markku Mäki Jari Mensonen
Marko Luttinen Ari Mäläskä Mikko Lappalainen Veikko Leppänen
Nina Päivärinta Esko Santaholma Veli Paananen
Jouni Larmi Simo Keto

Specialbranschernas sektor

Ordinarie ledamot

1. suppleant

2. suppleant

3. suppleant

Erja Haapalainen Tuula Talstila Tiia Hovila Ismail Kubur
Veera Hakanperä Riitta Viljakainen Auli Pirskanen Sari Korkee
Eija Lyttinen Timo Virtanen Petri Virtanen Tuomas Mikkola
Juha Meriläinen Jarmo Laatikainen Pekka Parviainen Iida Tiainen
Anne-Mari Nordberg Sirkka-Liisa Ojala Kari Kivinummi Laura Kansanen
Kimmo Sandelin Ari Nurmela Jyrki Kovala Jari Aranko
Santtu Turtiainen Timo Krankkala Sami Elo Risto Nieminen
Taina Viljanen Memmu Tammiluoma Jouni Kankare Kimmo Virta
Ville Hänninen Markku Nokela Pasi Kinnunen Seppo Tyrväinen
Atte Kilpinen Sari Määttänen Niina Isomäki Jarmo Peltomäki
Marko Lähteenmäki Petri Nurmi Tomi Minetti Olli Salo