Teknologiateollisuus (metalliteollisuus)

Jäsenet työskentelevät erilaisissa ammateissa teknologiateollisuudessa, johon kuuluvat metallituoteteollisuus, elektroniikka- ja sähköteollisuus, metallien jalostus sekä kone- ja kulkuneuvoteollisuus. Ammattinimikkeitä on useita satoja.

Teollisuusliiton jäsenistä on noin 126 400 teknologiateollisuuden sopimusalan 194 ammattiosastossa.

Teknologiateollisuudessa noudatetaan Teollisuusliiton ja Teknologiateollisuus ry:n välistä teknologiateollisuuden työehtosopimusta.

Teollisuusliitto ry ja Teknologiateollisuus ry allekirjoittivat 8.11.2017 uuden teknologiateollisuuden työehtosopimuksen 2017–2020.

Teknologiateollisuuden verkkotes

Teknologiateollisuuden työehtosopimusta hoitavat toimitsijat

Sopimusasiantuntija Janne Heinimäki, 020 774 1094 tai 040 837 8198, janne.heinimaki@teollisuusliitto.fi

Sopimusasiantuntija Jukka-Pekka Hiltunen, 020 774 1097 tai 040 769 4698, jukka-pekka.hiltunen@teollisuusliitto.fi

Sopimusasiantuntija Terho Ihalainen, 020 774 1090 tai 050 584 1638, terho.ihalainen@teollisuusliitto.fi

Sopimusasiantuntija Pasi Karttunen, 020 774 1109 tai 0400 775 64, pasi.karttunen@teollisuusliitto.fi

Sopimusasiantuntija Kari Lähteenmäki, 020 774 1137 tai 050 356 1614, kari.lahteenmaki@teollisuusliitto.fi

Sopimusasiantuntija Jari Mäkinen, 020 774 1102 tai 040 753 2403, jari.makinen@teollisuusliitto.fi

Sopimusasiantuntija Satu Nurminen-Hämäläinen, 020 774 1113 tai 0400 547 426, satu.nurminen-hamalainen@teollisuusliitto.fi

Sopimusasiantuntija Magnus Salmela, 020 774 1105 tai 040 740 2485, magnus.salmela@teollisuusliitto.fi

Sopimusasiantuntija Mirjami Suikki, 020 774 1106 tai 0400 515 94, mirjami.suikki@teollisuusliitto.fi

Sopimusvastaava Kauno Koskela, 020 774 1096 tai 040 820 1624, kauno.koskela@teollisuusliitto.fi