Teknologiateollisuus (metalliteollisuus)

Jäsenet työskentelevät erilaisissa ammateissa teknologiateollisuudessa, johon kuuluvat metallituoteteollisuus, elektroniikka- ja sähköteollisuus, metallien jalostus sekä kone- ja kulkuneuvoteollisuus. Ammattinimikkeitä on useita satoja.

Teollisuusliiton jäsenistä on noin 126 400 teknologiateollisuuden sopimusalan 194 ammattiosastossa.

Teknologiateollisuudessa noudatetaan Teollisuusliiton ja Teknologiateollisuus ry:n välistä teknologiateollisuuden työehtosopimusta.

Teollisuusliitto ry ja Teknologiateollisuus ry allekirjoittivat 8.11.2017 uuden teknologiateollisuuden työehtosopimuksen 2017-2020. Teknologiateollisuuden tes – työversio (Tekstissä punaisella on kirjoitettu muuttuneet kohdat, poistettuja tekstejä ei ole merkitty. Sininen väri kertoo paikallisen sopimisen kirjauksiin tehdyistä selvennyksistä.)

Teknologiateollisuuden verkkotes

Metallialan suuri työehtoneuvottelukunta 2017

Liiton toimistosta Riku Aalto, Turja Lehtonen, Jyrki Virtanen, Kauno Koskela, Juha Pesola, Arto Helenius ja Jouni Miettinen.

Valtuuston puheenjohtajisto Jyrki Levonen, Aimo Lahtinen, Reija Mettovaara ja Jarkko Jokinen.

Hallituksen jäsenet Mari Tuomaala ja Antero Palomäki.

Teknologiateollisuuden työehtosopimusta hoitavat toimitsijat

Sopimusasiantuntija Janne Heinimäki, 020 77 41094 tai 040 837 8198, janne.heinimaki@metalliliitto.fi

Sopimusasiantuntija Jukka-Pekka Hiltunen, 020 77 41097 tai 040 769 4698, jukka-pekka.hiltunen@metalliliitto.fi

Sopimusasiantuntija Terho Ihalainen, 020 77 41090 tai 050 584 1638, terho.ihalainen@metalliliitto.fi

Sopimusasiantuntija Pasi Karttunen, 020 77 41109 tai 0400 775 64, pasi.karttunen@metalliliitto.fi

Sopimusasiantuntija Kari Lähteenmäki, 020 77 41137 tai 050 356 1614, kari.lahteenmaki@metalliliitto.fi

Sopimusasiantuntija Jari Mäkinen, 020 77 41102 tai 040 753 2403, jari.makinen@metalliliitto.fi

Sopimusasiantuntija Satu Nurminen-Hämäläinen, 020 77 41113 tai 0400 547 426, satu.nurminen-hamalainen@metalliliitto.fi

Sopimusasiantuntija Magnus Salmela, 020 77 41105 tai 040 740 2485, magnus.salmela@metalliliitto.fi

Sopimusasiantuntija Mirjami Suikki, 020 77 41106 tai 0400 515 94, mirjami.suikki@metalliliitto.fi

Sopimuspäällikkö Kauno Koskela, 020 77 41096 tai 040 820 1624, kauno.koskela@metalliliitto.fi